Розробки завдань

Date: 5 жовтня 2022 о 08:45, Refreshed 5 жовтня 2022 о 08:55

Інструкція до виконання завдання з електронних таблиць

Ніколи не пізно навчитися грати у шахи, опанувавши найпопулярнішу гру у світі! Як і будь-яка нова справа, навчання шахів слід розпочати з азів. Освоїти їх може будь-яка людина у будь-якому віці. Так, швидше за все, ви не станете гросмейстером, зате зможете отримувати задоволення від по-справжньому цікавої та інтелектуальної гри. Крім того, не варто забувати, що шахи корисні для мозку: вони тренують пам'ять, логічне мислення та навички планування.

Вирішувати завдання з шахів може далеко не кожен. Для цього потрібно цікавитись цією грою, мати велике бажання тренуватися в інтелектуальному плані та отримувати нові знання. Отож, учаснику пропонуємо  розв’язати дві задачі засобами табличного процесора.  Розв’язання потрібно виконати у  файлі-заготовці шахи.xlsx  у вказаних за умовою аркушах. За потреби використайте  вхідні дані, запропоновані у  заготовці. Всі рисунки пропонуємо брати у  теці Для учасника. Використання скріншотів та  режиму VBA заборонено. Результат роботи збережіть у  файлі з назвою шахи_olimp.xlsx.

Задача 1. Королеви

Шахова королева - найсильніша фігура у шахах, яка може ходити на будь-яке число клітинок по вертикалі, горизонталі чи діагоналі. Інші назви — ферзь або дама.

У сучасних шахах ферзь може переміщатися на будь-яке число вільних полів у будь-якому напрямку по прямій, поєднуючи в собі можливості слона і тури. Перебуваючи на одному з центральних полів, ферзь може атакувати до 27 полів одночасно, на краю дошки — до 21 поля.

Але як поводить себе королева до власне такої ж за правами супротивниці?!

Створіть автоматизовану систему, зображену на рис. 1.  Завдання виконується на аркуші «королеви».

Система матиме працювати так:

У поля для кожної фігури заносяться координати (позначення стовпця у вигляді  латинських літер, та рядка - цифрами  1-8). Координатну систему вибираємо як на зразку( рис. 1).  Відповідно до цих координат у зображенні шахівниці з’являється  фігура ( при зміні даних, змінюються і положення  фігур на  шахівниці).

Рис. 1